La provence

Tento styl odráží život na francouzském venkově, se vším co k tomu patří. Nejedná se jen o styl interiéru, ale o životní styl jako takový – láska k jídlu, dlouhé večeře, konverzace nad sklenkou vína. Interiér je odrazem regionu Provence, což je slunce, víno a všudepřítoné pole levandulí. Takto vytvořený interiér působí romanticky, útulně a hřejivě.

Provence interiér je vhodný spíš na venkov než do centra měst, kde je vhodnější metropolitní styl bydleni. Interiér by měl vždy respektovat architekturu domu. Tzn., že do funkcionalistického domu se spiš hodí moderní, čistý, minimalisticky nebo high tech styl interiéru. Stejně tak by nevypadalo příliš hezky, pokud bychom klasickou venkovskou chalupu zařídili moderním nábytkem.

Na druhou stranu ovšem neznamená, že když milujeme Francii nebo styl Provence a bydlíme v moderním domě, musíme se ho zcela vzdát. Můžeme využít dekorace, polštářky a alespoň částečně tak navodit atmosféru.

Charakteristickými prvky jsou světlé barvy, romanticky působící jemné vzory (pastelově zelená, růžová, světle modrá, světle žlutá), keramika, velké množství dekorací a hodně textilu, který najdeme na závěsech v oknech, polstrování, prostírání nebo zdobených přehozech na posteli. Zpravidla se používá jediný motiv, avšak v různých provedeních a velikostech, a to při zachování základní barevnosti.

Tradiční podlaha se skládá z terakotových nebo cementových dlaždic zbarvených do zemitých odstínů. Příjemně teplým dojmem působí hnědooranžová. Klasický provensálský nábytek je dřevěný. Převládá leštěný ořech, či nábytek mořený lehkými světlými odstíny, například bílou, světle modrou či šedou.

Atmosféru pravé Provence však dotvoří zejména drobné detaily. Třeba směs porcelánu na poličkách, jednobarevné utěrky, nástěnné nebo stropní tyče na nádobí, proutěné koše na zeleninu, plátěné pytlíky s kořením. Tyto zdánlivé drobnosti rozhodně nepodceňujte, neboť jsou to právě maličkosti, které ve vašem interiéru vytvoří romantické prostředí.

Pokud i Vy toužíte po interiéru zařízeném v tomto stylu nebo byste chtěli v bytě alespoň navodit atmosféru Provence, pak neváhejte a obraťte se na nás. Rádi Vám poradíme a navrhneme interiér v tomto stylu a doporučíme, kde sehnat jednotlivé kousky nábytku.