Návrh obývacího pokoje

Obývací pokoj je místností příležitostí a komunikace. Pokud k Vám zavítá návštěva, je obývací pokoj zpravidla jednou z prvních místností, kam návštěvu vpustíte. Je proto důležité, aby v něm vládla příjemná atmosféra pro konverzaci a aby se v něm lidé cítili pohodlně a odpočatě.

Při zařizování obývacího pokoje si rozmyslete, jaký účel bude plnit a kolik lidí se v domácnosti pohybuje, včetně příležitostných hostí. Budete se v obývacím pokoji pouze dívat na televizi nebo v ní bude také pracovat? Rádi čtete? Pak byste neměli zapomenout na vhodně umístěnou knihovnu a čtecí koutek.

Barvy v obývacím pokoji by měly navodit příjemnou atmosféru. Mezi tyto barvy patří všechny odstíny hnědé, také odstíny oranžové, která podporuje komunikaci.

Pohovky a křesla by měly být umístěna směrem ke dveřím. Aby jste se v obývacím pokoji cítili příjemně, nezapomeňte na dostatek světla. Pokud tuto funkci neplní denní světlo, je vhodné prosvětlit tmavé kouty vhodným osvětlením (stojací lampičky, vestavěné svítidla, nástěnné osvětlení apod.). V dnešní době je zaznamenán ústup od televizí jako centra místnosti, novým centrem místnosti se stává krb. Vhodnými doplňky jsou živé květiny, obrazy apod.

Obývací pokoj by neměl být přeplněn nejrůznějšími věcmi. Nesnažte se sem vměstnat příliš mnoho věcí. Zlatým pravidlem zůstává: „méně je někdy více“.